Pirmoji vaiko diena darželyje yra svarbaus etapo pradžia jo gyvenime. Daugeliui vaikų šis laikotarpis atneša naujų iššūkių, pavyzdžiui, ankstyvą kėlimąsi ir keliones į nepažįstamą vietą. Tad vienas iš iššūkių, su kuriais susiduria vaikas, einantis į darželį, yra prisitaikymas prie naujos kasdienės rutinos. Juk dėl kasdienės rutinos trūkumo vaiko adaptacija darželyje gali apsunkti ir sukelti jam stresą bei nerimą.
Šiame straipsnyje aptarsime, kokius būdus siūlo specialistai, kad padėtumėte savo vaikui išsiugdyti gerus įpročius. Apžvelgsime, kodėl svarbu nustatyti vaiko miego režimą, taip pat laiką valgymui ir užsiėmimans – visas svarbias sėkmingos dienos dalis. Taip jis galės lengviau susidoroti su adaptacijos darželyje etapu!
Kodėl vaikui reikia kasdienės rutinos?
Rutinos reikia ne tik kūdikiams – ikimokyklinio amžiaus vaikams taip pat reikia nuspėjamumo, kad jie galėtų tinkamai vystytis.
- Vaikas, žinantis bendrą dienos režimą, jaučiasi saugiai ir patogiai. Ar pastebėjote, kad darželiuose yra dienotvarkė? Ją turi ir mūsų darželis „Rudnosiukas“. Pažiūrėkite skyrių: „Mūsų dienelė“. Dienotvarkės užduotis yra ne tik palengvinti dienos organizavimą, bet ir suteikti vaikams stabilumo jausmą. Žinodami, kas po ko vyksta, vaikai jaučiasi saugesni – nepaisant to, kad yra toli nuo tėvų.
- Rutina padeda Jūsų vaikui ugdyti gebėjimą susikaupti. Kartojant tam tikrą elgesį vaikas geriau susikoncentruoja į veiklos atlikimą – pavyzdžiui, pasakojamą pasaką. Tai ypač svarbu, nes šiais laikais vaikai dėl įvairių dirgiklių lengvai išsiblaško.
- Rutina taip pat apima vaiko sveikatos palaikymą. Vaikas, kuris išmoks reguliariai valgyti ir gerti vandenį, didesnė tikimybė, kad turės sveikos mitybos įpročius ir ateityje.
- Pasikartojantis elgesys moko vaiką organizuoti laiką. Ateityje tai suteiks galimybę susidoroti su pareigomis – pavyzdžiui, darant namų darbus, atliekant kasdienes užduotis. Gebėjimas valdyti atliekamas užduotis gali sumažinti jautrumą stresui ir užtikrinti komforto jausmą.
Rutina suteikia vaikui saugumo ir stabilumo jausmą
Kasdienė rutina – tai elgesio modelis, sukurtas siekiant suteikti mažiems vaikams saugumo, stabilumo ir nuspėjamumo pojūtį. Rutina yra ideali aplinka vaikų smegenims, nes jų gebėjimas apdoroti informaciją dar tik formuojasi. Tad ji palaiko sveiką augimą, nes padeda vaikams greičiau prisitaikyti, išlaikyti nuoseklumą, pvz., miego ar valgymo laiko.
Įprasta tvarka yra svarbus būdas padėti vaikui jaustis saugiai ir užtikrintai savo aplinkoje. Maži vaikai gali žinoti, ko iš jų tikimasi, nes rutina padaro aplinką labiau nuspėjamą, taip pat padeda spręsti pasitikėjimo problemas, kurios kyla, kai nėra nuoseklumo ar nuspėjamumo. Rutinos sukūrimas suteiks Jums daugiau galimybių sukurti komforto zonas, atitinkančias vaiko poreikius.
Raktas link vaiko sėkmės gyvenime
Rutina gali turėti įtakos Jūsų mažylio socialinei, emocinei ir kognityvinei raidai nuo kūdikystės iki pat pasiruošimo eiti į darželį!
Kūdikiai ir maži vaikai, kurie turi įprastą tvarką, dažnai labiau įsitraukia į aplinką. Maži vaikai išmoksta numatyti rutinos pokyčius, o tai padeda jiems pamažu tapti savarankiškiems, nes jie žino, ko tikėtis. Specialistų nuomone, tų pačių elgesio modelių kartojimas sukuria nuspėjamumo jausmą ir nesukelia nerimo arba pykčio protrūkių. Pavyzdžiui, jeigu kiekviena diena turės nuoseklų planą, pradedant nuo vaiko žadinimo iki vakarienės stalo, gali būti, kad sumažės ir probleminis elgesys (pykčio priepuoliai, nesutarimų su kitais vaikais atvejai).
Kasdienybė – tai etapas, kuriame galime išmokti vertingų gyvenimo pamokų
Tokie maži rutinos dalykai, kaip mokyti vaikus, kad svarbu plauti rankas prieš valgant ar valytis dantis, yra puikus būdas mokyti juos asmens higienos. Mokydami vaiką, kaip tai svarbu Jums (ir jam pačiam!), padėsite sukurti sveikesnę tvarką vėlesniais metais, kai jis pradės bręsti.
Ši kasdienė veikla taip pat yra proga pasikalbėti su mažyliais ir leisti jiems žinoti, kad visada esate pasiekiami, jei jiems kiltų klausimų!
Rutina vaiko kasdienybėje – ką įtraukti?
Norite, kad vaiko kasdienybė turėtų rutiną? Atminkite, kad mažylio poreikiai jam augant keisis, tačiau yra bendrų punktų, į kuriuos galima atsižvelgti nustatant įprastą dienos tvarką:
- Maistas ir vanduo – reguliariai arba „pagal poreikį“. Su ikimokyklinio amžiaus vaikais yra šiek tiek lengviau šiuo klausimu, jeigu teisingi mitybos įpročiai buvo ugdomi nuo pirmųjų dienų. Verta išmokyti vaiką valgyti 4-5 kartus per dieną ir gerti reikiamą vandens kiekį. Taip pat naudinga kuo greičiau įvesti sveikos mitybos įpročius, pavyzdžiui, mitybos specialistai rekomenduoja pietums valgyti daržoves ir vaisius, o ne saldumynus, gerti vandenį ar sultis vietoj saldžių gėrimų.
- Laikas linksmybėms ir atsakomybės reikalaujantiems užsiėmimams – nustatę tam tikrus dienos įpročius galėsite paskirti laiko tam, kad išmokytumėte vaiką kadienybės pareigų ir skirtumėte laiko patenkinti mažylio žaidimo poreikius. Pavyzdžiui, jei valgote pietus tuo pačiu paros metu, išmokykite savo mažylį, kad jis galės žaisti tik įdėjęs lėkštę į kriauklę / indaplovę. Reguliarumas ir geras laiko organizavimas padės vaikui ateityje lengviau susidoroti su kitomis pareigomis (pvz., atlikti namų darbus). Svarbu, kad nepamirštumėte rasti laiko vaikui pažaisti – tai labai svarbu jo vystymuisi!
- Laiko praleidimas kartu – kai tik įmanoma, įveskite ritualą, skirtą kasdien praleisti tam tikrą laiko dalį drauge. Tai gali būti bendri pietūs / vakarienė arba pasivaikščiojimas su visa šeima. Nors laiko praleidimas kiekvieną dieną tuo pačiu metu gali atrodyti priverstinis, reguliarūs pokalbiai ir žaidimai su vaiku ir geras pavyzdys, kaip tėvai rūpinasi tarpusavio santykiais, moko mažylį mokėti bendrauti ir suprasti savo ir kitų poreikius.
- Miego metas – reguliarus vaiko užmigimo laikas bus naudingas jo fizinei ir psichinei sveikatai. Tuo pačiu metu verta įvesti ritualus, susijusius su užmigimu, leidžiančiu vaikui nusiraminti, pvz., pritemdytas apšvietimas, knygos skaitymas, atpalaiduojantys masažai. Beje, apie knygų skaitymo naudą vaiko adaptacijos darželyje laikotarpiu, galite skaityti čia: „Darželis „Rudnosiukas“ ir Rudnosiuko nuotykiai“.
Lankstus požiūris
Akivaizdu, kad tam tikros rutinos nustatymas padės ne tik Jūsų vaikui, bet ir Jums. Visgi neverta manyti, kad rutinos nustatymas visiškai sureguliuos Jūsų gyvenimą. Tačiau, jei įmanoma, net ir didelių pokyčių laikotarpiu (pvz., ėjimas į darželį) stenkitės per dieną puoselėti savo vaiko rutiną. Rutina sukuria pastovumo jausmą. Pažįstama aplinka laikui bėgant vaikui tampa vis labiau guodžianti, nes jis žino, ko tikėtis kiekvieną dieną!