Prasidėjo nauji mokslo metai. Jie atneš naujų pokyčių ir dar daugiau laimingų akimirkų, kuomet vaikai pažindinsis su pasauliu, jo istorijomis, kurias galima vadinti geriausiais vaikų draugais. Juk istorijos ir pasakos lydi vaikus link vertybių ir atlieka daugybę skirtingų funkcijų, padedančių užtikrinti tinkamą vaikučių vystymąsi.
Darželyje „Rudnosiukas“ pasakojama daugybė įkvepiančių istorijų, tarp kurių galima rasti Vytės Nemunėlio sukurtą pasaką vaikams „Meškiukas Rudnosiukas“. Mūsų nuomone, ši pasaka turi daug vertės, todėl siūlome ją apžvelgti.
Pasakoje „Meškiukas Rudnosiukas“ pateikta mažo Rudnosiaus kasdienybė
„Meškiukas Rudnosiukas“ knygos vaikams autorius yra lietuvių prozininkas ir poetas Bernardas Brazdžionis, pasirinkęs savo kūrybą vaikams pristatyti ne savo vardu, o Vytės Nemunėlio slapyvardžiu. Tai istorija apie meškiukų šeimyną, o pagrandinis jos herojus yra meškiukas vardu Rudnosiukas. Kūrinyje pateikiama jo kasdienybė ir iššūkiai, su kuriais jis susiduria.
Pasaka vaikams „Meškiukas Rudnosiukas“ yra geras pasirinkimas, nes pateikiama situacija, kai meškiukas yra pirmą kartą kviečiamas į ugdymo įstaigą. O ten jis mokosi ir auga kartu su kitais vaikais. Tad galima įžvelgti sąsają su darželio lankymu. Juk pateikiant vaikui informaciją apie darželį, kaip apie vietą, kur smagu būti, jam gali atsirasti didesnis noras joje lankytis.
Pasakų reikšmė vaiko gyvenime
Pasakos vaidina didžiulį vaidmenį ugdant asmenybę. Jos padeda išlaikyti emocinę pusiausvyrą, apsaugo nuo neigiamų emocijų, liūdesio, baimės, pykčio, moko naujo elgesio ir pateikia pavyzdžių, padeda tinkamai suvokti pasaulį ir savo vietą jame. O taip pat praturtina patirtį, suteikia elgesio modelių ir pagalbą adaptaciniu laikotarpiu (t. y., kai vaikas jaučiasi patekęs į panašią situaciją kaip ir pagrindinis pasakos veikėjas, jis mato, kad nėra vienas su savo problema, kad kiti taip pat susiduria su ja ir sugeba susidoroti).
Vaikas susitapatindamas su pasakų herojumi:
- susipažįsta su emociškai sudėtingomis situacijomis,
- išmoksta atpažinti savo ir kitų emocijas,
- mokosi kovos su sunkumais strategijų,
- gauna psichologinę paramą,
- mažina emocinę įtampą.
Pasakos siužetas turėtų atspindėti pagrindinę temą, pvz., baimę eiti į darželį. Pagrindiniu veikėju geriau, kad būtų panašaus amžiaus vaikas ar augintinis, kovojantis su ta pačia problema. Istorijoje gali dalyvauti ir kiti personažai, kurie simbolizuotų palaikymą, priėmimą, pagalbą sprendžiant problemą. Be to, nepamirškite, kad pasakoje minima vieta turi būti vaikui žinoma, kaip namai, kiemas, parkas arba darželis.
Pasaka, kaip būdas paskatinti vaiką lankyti darželį
Visiškai natūralu, kad mažylis gali bijoti naujos, nežinomos vietos, tokios kaip vaikų darželis. Tad šią temą reikėtų paliesti švelniai. Verta skaityti jam pasakas, kurių herojus taip pat pradeda lankyti darželį arba mokyklą. Visai kaip istorijos „Meškiukas Rudnosiukas“ pagrindinis veikėjas Rudnosiukas. Parodykite vaikui, kad eiti į darželį gali būti smagi patirtis.
Kodėl pasaka padeda vaikui nugalėti baimes?
Vaikai, kaip ir suaugusieji, kovoja su įvairiomis problemomis ir emocijomis. Tačiau suaugusiųjų ir vaikų pasaulis turi skirtingas taisykles. Skaitymo ir tinkamos knygos (pritaikytos pagal vaiko amžių) poveikis turi didelę reikšmę vaiko emociniam ir socialiniam vystymuisi. Gera knyga leidžia formuoti gebėjimą sutelkti dėmesį, atskirti tai, kas svarbiausia.
Pasakų pasaulyje vaikas gali susitikti su draugais, patirti puikių nuotykių ir, svarbiausia, atsikratyti baimių. Skaitymas kartu su vaikais:
- sukuria tvirtą ryšį tarp suaugusiojo ir vaiko;
- skatina smegenų vystymąsi;
- praturtina mažylio žodyną, plečia žinias;
- žadina interesus, lavina vaizduotę;
- skatina emocinį vystymąsi, lavina jautrumą.
5 kriterijai, kuriuos turėtų atitikti knygutė vaikams
Yra daugybė būdų, kaip išmintingai pasirinkti knygą. Pasikonsultuokite su vietiniu vaikų bibliotekininku, kuris turi daug informacijos apie skaitinius vaikams. Taip pat galite pasinaudoti kitais šaltiniais, pavyzdžiui, bibliotekų literatūros skyriuose išleistais žinynais arba paklauskite darželio auklėtojo, ar jis žino gerų autorių ir (arba) istorijų, kurias verta tyrinėti kartu su vaiku.
Prieš pasirinkdami knygą vaikui turėtumėte užduoti sau šiuos penkis klausimus:
- Ar knyga bus įdomi vaikui? Knygą turėtumėte rinktis atsižvelgdami į jo pomėgius.
- Ar iliustracijos atkreipia dėmesį? 3–6 metų vaikams, kad suprastų, ką mato, reikia ryškių ir aiškių paveikslėlių; knygos be žodžių leidžia ugdyti šią kalbos raidos formą, nes skatina vaiko gebėjimą interpretuoti vaizdus, kai pasakojimas vyksta be žodžių.
- Ar istorija yra gerai parašyta? Minimalus reikalavimas – amžių atitinkanti kalba. Knygoje vartojamas žodynas taip pat turėtų būti vaizdingas ir turtingas.
- Ar tekstas užtektinai informatyvus ir gyvas?
- Ar knygos tema yra aktuali? Patartina pasirinkti knygą, su kurios veikėjais vaikas galėtų susitapatinti.
Pasiūlymai vaiko adaptacijai palengvinti
Jei norite smagiai ir interaktyviai padėti vaikams susidoroti su nerimu dėl pokyčių, išbandykite žaidimų terapiją. Šiam tikslui puikiai tiks žaidybinė veikla, pavyzdžiui, mažos figūrėlės ar pliušiniai gyvūnai. Taip vaikas turės galimybę patirti naujų situacijų ir kartu mokysis, kaip susidoroti su sunkumais skirtingose aplinkose.
Svarbu, kad per šiuos užsiėmimus išliktumėte ramūs; naudokite pagyrimus, pavyzdžiui, „tau puikiai sekasi tvarkytis“, „tu labai drąsus“, kurie padeda skatinti gerą elgesį ir ugdo pasitikėjimą savimi.
Taip pat galite pasinaudoti mūsų aukščiau pateiktu pasiūlymu, skaityti vaikučiams skirtas knygas, kaip „Meškiukas Rudnosiukas“, juk įkvepiančių istorijų skaitymas yra puikus būdas sumažinti vaiko baimę eiti į darželį.
Darželis „Rudnosiukas“ Kaune, kaip mus rasti?
Kiekvieną dieną padedame vaikams tobulėti ir augti. Apsilankykite pas mus Rudnosiuko darželyje! Mus rasite adresu Vėjo g. 167B, Šilainiuose, Kaune. Jeigu turite papildomų klausimu, visada galite su mumis susisiekti telefonu +370 (611) 20212 arba el. paštu rudnosiuko.mokyklele@gmail.com.