Vaikas ką tik pradėjo lankyti darželį ir jau kelia protestą? Tai visiškai normali reakcija, žinoma kaip adaptacinis laikotarpis. Kiekvienas žmogus – taip pat mažas – pasikeitus jo gyvenimo situacijai, patiria nemažą stresą. Pagalvokite, kad Jūsų vaikas jaučiasi kaip Jūs, kai ruošiatės eiti į naują darbą.
Atsiduriate nepažįstamoje aplinkoje, nežinote įmonės įpročių, klystate atlikdami užduotis, kartais jaučiatės sumišę… Bet dėl to Jūs neatsisakote naujų pareigų (nors tikriausiai kartais jaučiate pagundą tai padaryti). Kelerių metų vaikas jaučiasi taip pat, tačiau reaguoja kitaip, nes yra tiesiog per mažas, kad galėtų šimtu procentų kontroliuoti savo emocijas ir jausmus. Jūsų darbas yra padėti jam tai padaryti. Atminkite, kad ikimokyklinio amžiaus vaikams prisitaikyti prie naujų aplinkybių yra sunkiau. Tad, kaip paskatinti vaiką noriai eiti į darželį? Šiame straipsnyje sužinosite moksliškai ir praktiškai patikrintus būdus.
Kodėl vaikai nenori lankyti darželio: sprendimai
1. Darželis yra ne tik malonumas, bet ir pareiga
Nenoro eiti į darželį priežastimi gali būti mažylio supratimas, kad naujoje aplinkoje jo laukia ne vien linksmybės, bet ir sunkus darbas bei ilgalaikis įsipareigojimas.
Geriausias šios situacijos sprendimo būdas yra pokalbis su mažyliu. Svarbu jam paaiškinti, kad kiekvienas turi pareigas – taip sukonstruotas pasaulis. Galite įvesti ugdymo rutiną ir kasdienius darbus paversti fantastišku nuotykiu, kurio kulminacija tampa savaitgalis, kai visa šeima kartu gali nuveikti ką nors nuostabaus.
2. Saugumo jausmo trūkumas
Savo nuotykio su darželiu pradžioje vaikas nesijaučia saugus. Jis nežino, ko tikėtis, o auklėtoją ir kitus vaikus gali matyti kaip įtartinus personažus, kurie išskiria jį su tėvais.
Vėliau darželyje nesaugumo jausmas gali kilti dėl kitų priežasčių, kaip: užsitęsusi adaptacija, nepakankamas vaiko poreikių tenkinimas, veiksmingos priežiūros stoka ir nesugebėjimas užmegzti ryšio su vaiku.
Suaugusieji turėtų organizuoti vaiko pasaulį taip, kad viskas jame būtų kiek įmanoma nuspėjama, organizuota ir, svarbiausia, suprantama vaikui. Priešingai nei atrodo, vaikai nemėgsta chaoso, būti vieni, bet jiems patinka žinoti, kas vyksta, kokia bus jų diena, ir jiems reikia suaugusiųjų kontrolės.
Norint, kad vaikai jaustųsi saugūs, tėvams ir darželio darbuotojams reikėtų laikytis kelių elgesio taisyklių, tokių kaip:
- supažindinti vaiką su aplinka, kurioje jis leis laiką,
- patikėti vaikui svarbias ir atsakingas užduotis, kad jis pajustų pasitikėjimą tiek Jumis, tiek savo jėgomis,
- kai tai įmanoma, suteikti vaikui tam tikrą veiksmų ir pasirinkimo laisvę,
- užduotis pritaikyti prie vaiko galimybių, kad jam pasisektų jas įvykdyti,
- rodyti vaikui nuoširdžią šypseną, džiaugsmą jį matyti,
- skirti ypatingą dėmesį vaikui – vaikas turi būti tikras, kad yra svarbus ir laukiamas,
- vesti aktyvų pokalbį su vaiku, rodyti susidomėjimą jo reikalais – vaikas turėtų žinoti, kad gali kreiptis į tėvus arba darželio darbuotoją visais jam kilusiais klausimais.
Be to, būtina pasirūpinti fiziniu vaiko saugumu. Darželis turi būti mažylio amžiui ir gebėjimams pritaikyta vieta. Mūsų darželio „Rudnosiukas“ patalpose baldai, buitinė technika, pagalbinės priemonės ir žaislai, skirti ikimokyklinio amžiaus vaikams ir užtikrina visišką fizinį saugumą, komfortą ir gerovę.
3. Pernelyg didelė tėvų kontrolė
Pernelyg didelė tėvų kontrolė nėra palanki vaiko prisitaikymo prie darželio laikotarpiu. Jeigu tėvai dažnai paneigia darželyje išgirstą informaciją ir bet kokia kaina stengiasi kontroliuoti vaiką ir jo dieną, jis jausis nesaugus, o savo baimę ir nusivylimą gali parodyti darželyje.
Vaikystė yra svarbus gyvenimo etapas, kai vaikas išmoksta elgtis tam tikrose situacijose. Jis įgyja naujų įgūdžių, o tėvų ar darželio darbuotojų palaikymas skatina ugdyti jo pasitikėjimą savimi ir tikėjimą savo jėgomis. Turėtumėte leisti savo vaikui priimti iššūkius ir nuolat mokytis naujų dalykų.
4. Autonomijos stoka
Pagalba vaikui atliekant jam pavestas užduotis, savarankiško tyrinėjimo apribojimas gali sukelti didelį vaiko nenorą lankyti darželį. Vaiką gali varginti suaugusiųjų kontrolė ir perteklinė pagalba. Jis pats puikiai sugeba pažinti pasaulį ir kitus vaikus, mokytis naujų dalykų.
Labai svarbu pasitikėti savo vaiku. Neturėtumėte stengtis atlikti sūnaus ar dukters užduotis, nes tai jie sugeba atlikti patys.
5. Muštynės, kivirčai ir maištingas elgesys
Ikimokykliniame amžiuje tai yra kažkas natūralaus, visgi toks elgesys greičiau vaiko bejėgiškumo ir jo pasiklydimo grupėje ženklas. Tam yra sprendimas: ramus pokalbis su vaiku turėtų palengvinti situaciją, verta paprašyti jo prisiminti malonias akimirkas, praleistas su staiga priešu tapusiu draugu, pabandyti paaiškinti jo elgesį, kad visi kartais nervinasi, bet tai nėra priežastis kelti muštynes. Kita vertus, jei muštynės vyksta dažniau, galbūt jau susiduriama su smurtu tarp vaikų, šioje situacijoje būtinas grupės auklėtojo ir ikimokyklinio amžiaus psichologo įsikišimas.
Ką daryti, kai vaikas nieko nesako dėl nenoro lankyti darželį
Mažametis ne visada sugeba paaiškinti, kodėl jam nepatinka eiti į darželį. Bet tai nereiškia, kad jis kažką išsigalvoja. Nenoro lankyti darželį priežastis gali būti labai reali. Kaip ją rasti?
- Pasiūlykite vaikui pažaisti, kad esate įsivaizduojamame darželyje (dalyviai gali būti meškiukai, lėlės). Svarbu, kad būtent vaikas vadovautų spektakliui ir nustatytų jo eigą – o Jūs stebėkite.
- Paprašykite, kad vaikas nupieštų paveikslėlį ir atvaizduotų vaikus darželyje, žaidimus, mėgstamą renginį… Suprasite jo jausmus.
- Paklauskite, kaip kiti vaikai ten leidžia laiką, žaidžia ir ką jie veikia. Kai kurie mažyliai dažniau noriai kalba apie tai, kas nutiko draugui, o ne jiems.
Kaip paskatinti vaiką lankyti darželį
Patartina vaikams nupirkti arba paimti iš bibliotekos keletą vaikiškų knygučių apie darželį – mažylis galės įdomiai sužinoti, kas ir kaip ten vyksta. Skaitymas kartu padės jam prisitaikyti prie situacijos ir būtinybės ten eiti. Juk vaikams patinka atkartoti jų mėgstamų personažų nuotykius.
Galvojant apie priežastį, kodėl Jūsų vaikui trūksta noro eiti į darželį, verta jos ieškoti tiek savyje, tiek aplinkoje. Kartais net nekaltas, mums nereikšmingas elgesys gali būti labai reikšmingas vaikui. Atidžiai ieškodami priežasčių ir reaguodami į jas, galėsite rasti būdų, kaip paskatinti vaiką noriai eiti į darželį.
Turite daugiau pasiūlymų? O gal norite pasidalinti savo istorija, parašykite mums el. paštu: rudnosiuko.mokyklele@gmail.com.